Kremy do opalania – bezpieczna skóra w czasie wakacjiSłońce jest fantastycznym źródłem witaminy D i łatwym sposobem na uzyskanie opalenizny. Niestety, słońce może również prowadzić do poważnych uszkodzeń skóry, przedwczesnego starzenia się, a nawet raka. Dlatego tak ważne jest, aby chronić się przed jego promieniami, gdy przebywasz na zewnątrz za pomocą kremów do opalania. Ochrona przeciwsłoneczna jest jednym z najlepszych sposobów ochrony – nie tylko zapobiega ona przenikaniu promieni UV przez skórę i powodowaniu uszkodzeń, ale także pomaga organizmowi naprawić szkody, które już powstały.

Rodzaje filtrów przeciwsłonecznych

Krem przeciwsłoneczny jest niezbędny do ochrony skóry przed szkodliwym promieniowaniem UV. Istnieje wiele różnych rodzajów filtrów przeciwsłonecznych i różnią się one składnikami i efektami, jakie zapewniają.

  • Fizyczne filtry przeciwsłoneczne – kremy do opalania (szybka wysyłka Twoich zakupów tylko na bee.pl) z fizycznym filtrem przeciwsłonecznym zawierają zwykle minerały i cząsteczki, takie jak tlenek cynku i dwutlenek tytanu. Te minerały i cząsteczki tworzą warstwę na powierzchni skóry i chronią ją przed szkodliwym promieniowaniem UV. Fizyczne filtry przeciwsłoneczne są najlepsze dla osób o wrażliwej skórze.

  • Chemiczne filtry przeciwsłoneczne – te filtry przeciwsłoneczne zawierają pewne składniki, takie jak oksybenzon, oktinoksat i awobenzon. Chociaż składniki te są pomocne w blokowaniu promieni UV, wiadomo, że zaburzają one działanie naturalnych hormonów w organizmie i wywołują reakcje alergiczne u użytkowników.

  • Naturalne filtry przeciwsłoneczne – naturalne filtry przeciwsłoneczne są produkowane z organicznych składników, takich jak oleje kokosowe, sojowe i jojoba. Produkty te są dobre dla osób, które poszukują niechemicznego filtra SPF i mogą mieć wyższą cenę.

Jak wybrać odpowiedni dla siebie filtr SPF?

Jeśli dopiero zaczynasz używać kremy do opalania, znalezienie najlepszego SPF dla siebie może być trudne. SPF zależy od typu Twojej skóry i rodzaju filtra przeciwsłonecznego, który kupujesz.

Jeśli masz jasną karnację, potrzebujesz kremu z filtrem SPF 30, aby chronić skórę przed słońcem. Jeśli natomiast masz ciemniejszą karnację, potrzebujesz kremu z filtrem SPF 15. Wybierając filtr SPF, należy również wziąć pod uwagę warunki pogodowe. Jeśli jest słoneczny dzień, należy zwiększyć wartość SPF. Jeśli mieszkasz w wilgotnym lub deszczowym klimacie, również potrzebujesz wyższego wskaźnika SPF.

Jeżeli szukasz kremu z filtrem przeciwsłonecznym bez SPF, musisz zwracać uwagę na składniki użyte w produkcie. Niektóre składniki, których za wszelką cenę należy unikać w filtrach przeciwsłonecznych bez SPF, to witamina A (retinol), witamina C, retinoidy, hydrochinon, witamina E i alfa-hydroksykwasy. Składniki te mogą powodować fotouszkodzenia i stany zapalne.