Dlaczego warto stosować kremy do opalania



Większość filtrów przeciwsłonecznych kojarzy się nam tylko i wyłącznie z latem i plażą. Naukowcy przedstawiają natomiast sporo argumentów, dlaczego krem do opalania jest ważny do stosowania przez cały rok, nawet podczas pochmurnej pogody i podczas zimy. W tym artykule opowiemy więcej o korzyściach ze stosowania filtrów przeciwsłonecznych z filtrem. 

Kremy do opalania i ich wpływ na skórę

Pod jego wpływem kremu witamina D jest syntetyzowana w organizmie, a niewystarczająca ekspozycja na słońce jest jedną z przyczyn depresji i spadków nastroju. Wiele osób wie, że w letnim upale nie można długo przebywać w bezpośrednim słońcu, ponieważ jest to źródło szkodliwego promieniowania dla organizmu. Nie wszyscy wiedzą, że przy pochmurnej pogodzie, a nawet zimą, dotyczy nas to samo szkodliwe promieniowanie UV. Oznacza to, że ludzka skóra potrzebuje ochrony przez cały rok, a nie tylko podczas gorącego lata.

Jak promieniowanie słoneczne wpływa na skórę?

Światło słoneczne jest strumieniem fotonów, czyli cząstek o określonej energii. Przy ekspozycji na strumień światła są to cząstki o wysokiej energii. Te ostatnie są bardzo niekorzystne, ponieważ są w stanie nawet zniszczyć DNA. Dodatkowo Słońce emituje długie i krótkie fale elektromagnetyczne. Te pierwsze są uważane za potencjalnie nieszkodliwe, ale drugie (należą do nich np. promieniowanie ultrafioletowe i rentgenowskie) mają destrukcyjny wpływ na ludzkie ciało, a w efekcie zdrowie.

Ziemia ma naturalną barierę ochronną w postaci warstwy ozonowej, która odbija te fale, które są najbardziej niebezpieczne dla ludzi i zwierząt. Pewna ich część wciąż dociera do powierzchni Ziemi. Wśród nich dwa ze wszystkich rodzajów fal ultrafioletowych są uważane za najbardziej niebezpieczne dla ludzi: UVA, czyli miękkie i UVB, czyli twarde. Pod ich wpływem w ciele wyzwalane są pewne niekorzystne reakcje. Widoczna jest opalenizna, która pojawia się z powodu aktywacji produkcji melaniny. Jednocześnie zachodzą też inne zmiany: UVA rozkłada kolagen-białko odpowiedzialne za jędrność skóry, co powoduje foto starzenie się skóry. UVB powoduje z kolei zaczerwienienia i oparzenia. Oba rodzaje fal wywołują niebezpieczne mutacje DNA, które następnie powodują powstawanie guzów. Z tego powodu zdecydowanie warto rozważyć używanie kremów do opalania, niezależnie od pogody